Milwaukee News

 

Summerfest Daily Preview: Friday, July 4th

Marcus Amphitheater
7:30 Motley Crue with Alice Cooper

BMO Harris Pavilion
2:00 The Davis Family
5:00 Terry Sims
8:00 Kool and the Gang with Harvey Scales and the Seven Sounds

Briggs & Stratton Big Backyard
12:00 Dinny Bulca, Downtown Battle of the Bands Winner
2:00 Dave Fitzpatrick Band
4:00 PictureYes
6:00 Nobody's Hero
8:00 The Autumn Defense
10:00 Fitz and the Tantrums

Harley-Davidson Roadhouse
12:00 Club Charlies Battle of the Bands Winner
2:00 Bel Airs
4:00 Applaud the Collapse
6:30 Into It. Over It
8:00 Kevin Devine and the Goddamn Band
10:00 Brand New

Jo Jo's Martini Lounge
12:00 Pre-Recorded Music
1:00 Downtown Harrison
4:00 Blue Light Scene
8:00 Boogie Men

Johnson Controls World Sound Stage
12:00 Launchpad Regional Showcases
4:00 Alex Wilson Band
6:00 Hugh Bob and the Hustle
8:00 The Black Cadillacs
10:00 Delta Rae

KNE New Music Stage
2:00 Annie B & The Complication
3:45 Zach Pietrini & The Broken Bones
6:00 Gabe Dixon
7:15 Ian & The Dream
9:00 Bright Kind

Kohl's Captivation Station
12:00 Milwaukee Community Circus
1:00 Kohl's Wild Theater
1:45 The Figureheads
3:00 Kohl's Wild Theater
4:00 Mad Science
5:30 Comedy Sportz

Miller Lite Oasis
12:00 The Tons 'O Fun Band
3:00 Bobby Friss Band
6:00 Junior Prom
7:00 Royal Teeth
8:00 Misterwives
10:00 Timeflies

Northwestern Mutual Children's Theater & Playzone
12:00 and 1:30 MYSO Calypso Steel Drum Band
12:45 and 4:00 Caricatures & Comedy by Bill Begos
2:15 and 5:30 Wayne & Wingnut — Red Hot Chilli Puppets
3:15 and 7:30 Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids
4:45 Marc The Zani
6:30 Gypsy Geoff — Fire Circus Show

Gruber Law Offices Sportszone
12:00 Sweat the Technique
5:00 Milwaukee Admirals Hockey
6:00 YMCA of Metropollitan Milwaukee
8:00 Division BMX Stunt Team

U.S. Cellular Connection Stage
12:30 Daniel Wade with Ryan Powers & The Secret Weapons
3:00 Tall Heights
4:15 The Ballroom Thieves
5:30 Vinyl Theatre
6:45 Max Frost
8:00 Bad Suns
10:00 Bear Hands

Uline Warehouse
1:00 Liquorish
3:00 Electric Revolution
5:00 Uprising
6:30 HolyChild
8:00 Black Boots
10:00 The Chainsmokers

 

More Articles